5.1 Reklama na internete

V minulosti (platí takmer dodnes) musel print finančne doplácať na on-line, pretože on-line si nevedel na svoj chod samostatne zarobiť. Ako ma informoval Valér Kot: "V roku 2004 skončilo oddelenie elektornického publikovania vydavateľstva Petit Press v zisku. Nešlo o nejaký závratný zisk, bol skôr symbolický." Na druhej strane, je zaujímavé predstaviť si užívateľa internetu, ktorý ho navštevuje najčastejšie, z pohľadu zadávateľa reklamy. Ideálny čitateľ podľa portálu www.pulz.sk má: vek medzi 20 - 45 rokov a ukončené vysokoškolské alebo stredné vzdelanie, je finančne sebestačný a patrí k strednej a vyššej vrstve obyvateľstva. Má vplyv na rozhodovanie o použití finančných prostriedkov v domácnosti. Po zohľadnení atribútov priemerného užívateľa internetu, on-line reklama zasahuje perspektívnu cieľovú skupinu. Čo viac by si mohol vlastník internetového portálu viac priať? Hádam len nekonzervatívnych zadávateľov reklám, ktorí sa neboja vyskúšať nové druhy reklamy a sú ochotní sa flexibilne prispôsobiť zmenám na trhu. Pravdepodobne sa ich názory zmenia, keď sa na Slovensku zvýši percento domácností pripojených na internet. Ľudia si tak nebudú musieť potajme v zamestnaní prezerať internetové stránky, ale v kľude domova sa budú môcť plne venovať surfovaniu.

 

Výhody on-line reklamy:

  • je interaktívna - recipient je zasiahnutý reklamou a môže na ňu okamžite reagovať a získať tak komplexné informácie o produkte či službe
  • oslovuje atraktívnu cieľovú skupinu - najmä vzdelaní ľudia v mladom a strednom veku
  • spätná väzba - účinnosť kampane je merateľná okamžite po jej zadaní pomocou on-line štatistického systému
  • nízke náklady a vysoká flexibilita - počas kampane je možné veľmi ľahko meniť jej obsah za pomerne veľmi nízke náklady
  • časová neobmedzenosť - cieľovú skupinu je možné oslovovať 24 hodín denne, 365 dní v roku

 

Rovnako ako print, aj on-line ma svoje špeciálne názvy a umiestnenia pre reklamu. Nasledujúce riadky patria reklamným formátom bežne používaným na internete. Keďže sa v tejto práci venujem väčšinou denníku SME, spomínané príklady platia pre toto médium.

 

5.2 Banner

Možno ho právom považovať za základný a najpoužívanejší reklamný formát na internete. Po kliknutí naň nás presmerujú na vopred určenú internetovú stránku. Podmienkou každého webového média je, aby sa všetky odkazy otvárali v novom okne. Banneri rozdeľujeme na statické a pohyblivé. Statické sú jednoduchšie a majú zväčša formát JPEG alebo GIF. Rovnakú funkciu majú banneri pohyblivé, slangovo nazývané, flashové. Sú omnoho náročnejšie na výrobu, obrazy v nich sa hýbu, môžu obsahovať i zvukové efekty. V porovnaní so statickými bannermi sú veľkostne len o trochu väčšie. Do niektorých prehliadačov je nutné najprv nainštalovať plug-in-y, aby boli schopné načítať aj flashové súbory - teda aj banneri. S ich používaním treba byť striedmy. Stránky, na ktorých všetko bliká a hýbe sa už nie sú v móde. V časoch, keď sa začali rozširovať flashové animácie, mohli sme ich nachádzať na väčšine stránok. Dnes sa stránky v štýle "Las Vegas" považujú za neprofesionálne. Pôsobia, akoby sa na nich ich autor učil pracovať s animáciami a všetky nové vedomosti aplikoval na stránku. Tento problém sa však zväčša netýka internetových denníkov.

V prílohe je umiestnení cenník on-line reklamy Petit Press-u (platný od 1.3. 2005), nachádzajú sa v ňom najčastejšie používané formáty a názvy bannerov. Petit Press je príkladom stránky, ktorá vychádza z presných prepočtov a zákazníkom ponúka cenu za banner v prepočte na zobrazenia daného reklamného formátu. Tento prepočet je vyjadrený skratkou CPT.

Stránky s menšou návštevnosťou radšej tvoria cenníky inzercie podľa vzoru printov. Ceny za umiestnený banner nie sú ohraničené na počet videní, ale na časové obdobie. Najčastejšie na mesiac (viď cenník reklamy portálu o zdraví www.pulz.sk ).

Ktorá cesta spoplatňovania internetovej reklamy je správnejšia možno zhodnotiť v širšom kontexte. Ak je webová stránka vysoko navštevovaná, pre poskytovateľa je komerčne výhodnejšie ponúkať reklamný priestor prepočítaný na počet videní. Naopak, ak stránka nemá v porovnaní s prvým príkladom vysokú návštevnosť, pre poskytovateľa reklamného priestoru je omnoho výhodnejšie priestor prenajať fixným poplatkom na určité časové obdobie. Pozrime sa na problém z pohľadu zadávateľa reklamy. Je nutné vziať do úvahy, či propagovaný produkt, služba je určená širokým masám alebo len úzkej cieľovej skupine. V konečnom dôsledku nie je dôležité čo najvyšší počet videní, ale efektívny počet videní užívateľov, ktorí sú reklamou ovplyvniteľní a ovplyvnení. Banner so zdavotníckou tematikou má pravdepodobne väčší efekt na stránke o zdraví s nižšou návštevnosťou, ako keby bol umiestnení na stránke venujúcej sa novinkám zo sveta motorizmu s vysokou návštevnosťou. Na druhej strane je maximálne výhodné pre inzeranta, zadať svoj banner propagujúci produkt, službu pre širšiu cieľovú skupinu v silom a vysoko navštevovanom médiu. Či za vyššiu alebo nižšiu cenu je, v konečnom dôsledku s prihliadnutím na efektívnosť reklamy, diskutabilné.

Internet, na rozdiel od printu, ponúka cielenú reklamu s okamžitou spätnou väzbou. Podľa IP adresy počítača a poskytovateľa internetu, administrátori stránok môžu reklamu nastaviť tak, aby sa zobrazovala len v určitých regiónoch, prípadne, aby sa zobrazovala len špecifickým užívateľom. Petit Press si za takúto službu účtuje 30% navyše.

5.3 PR článok

Kým banner možno chápať ako jasný prejav reklamy, PR článok je iný. Text musí obsahovať minimálne dve tretiny z celkového formátu plochy dodaného materiálu. Vzhľadom na to, že poskytuje oveľa viac priestoru ako bežný formát reklamy, môže byť niekoľkonásobne efektívnejší ako iné druhy reklamných foriem, ale ak bude príliš dlhý - nik ho nebude čítať dokonca. Závisí či čitateľ vycíti jasnú komerciu alebo bude mať pocit, že číta obyčajný text. Tak isto, ako aj banner, môže byť cielene zobrazovaný len určitej skupine čitateľov. Cena za PR článok na hlavnej stránke www.sme.sk alebo www.post.sk je 10 000 Sk na deň.

 

5.4 Zľavy

Tak ako existuje viacero možností spoplatňovania on-line reklamy, jestvuje aj viacero modelov zliav. Pri prvom modeli opäť použijem ako príklad vydavateľstvo Petit Press. Zľavy pre priamych klientov sa pohybujú od päť do dvadsať percent podľa objemu objednávky. Nárok na zľavu vzniká pri objednávke nad 10 000 Sk. Ceny reklamného priestoru na stránkach iných ako www.sme.sk www.post.sk v rámci vydavateľstva sú nižšie o dvadsať percent.

Ako druhý model môže poslúžiť už spomínaný internetový portál www.pulz.sk . Desaťpercentná zľava je poskytovaná novému klientovi v rámci prvého mesiaca. Zľavy podľa cenníka sa pohybujú od päť do pätnásť percent, závislé od doby trvania inzercie.

Určite existujú aj iné zľavy, ktoré sa však poskytujú agentúram za podmienok, ktoré nie sú špecifikované v cenníku. Tvoria sa na základe dohody.

5.5 Ďalšie formy inzercie

Okrem klasických foriem reklamy môžeme počas "surfovania" natrafiť aj na, v súčasnej dobe, netradičné formy. Čoraz častejšie sa môžeme na stránkach stretávať so Sponzormi ankety alebo celými Sponzorskými rubrikami . Vytvárajú sa Špeciálne stránky zamerané na produkt . Tento druh reklamy bol badateľný na stránke www.mobil.sk , keď sa v čase rebrandingu (zmeny značky) jedného z mobilných operátorov na Slovensku previedla celá grafika stránky do farieb T-mobil.

 

Ako je niekoľkokrát spomenuté v tejto práci, internetová reklama je aj na Slovensku ešte len v plienkach. Vlády na celom svete, okrem niektorých diktátorských a nedemokratických krajín, presadzujú masové zavádzanie a zlacňovanie internetu pre každého občana. V tejto dobe sa všetko urýchľuje a elektronizuje, ľudia privykajú novým systémom. Internet ako médium má v budúcnosti veľký význam a podľa môjho názoru jeho najväčší boom nás ešte len čaká.

Použité zdroje :

www.blogspot.com

sage.mozdev.org

www.czilla.cz

www.lupa.cz

www.root.cz

www.mozilla-europe.org

dusan.pc-slany.cz

hbsworkingknowledge....

www.zoznam.sk

netmark.sk